trening siłowy u dzieci

Trening siłowy dla dzieci – czy dziecku są potrzebne dodatkowe ciężary?

Dzieci uwielbiają ruch, jest to ich naturalne sposób poznawania świata. W trakcie zabawy poznają swoje ciało, kształtują koordynacje oraz również siłę. Czy wprowadzenie treningu siłowego dla dzieci przyniesie korzyści w rozwoju?

Ale że jak? Mam kupić swojemu dziecko sztangę do zabawy?

Niestety trening siłowy często jest kojarzony z siłownią, w której to widzimy pocące się osoby przerzucające tony żelaza z miejsca na miejsce. O ile dodatkowy ciężar sprzyja rozbudowie mięśni to sama siła to nie tylko większe mięśnie. Siła to przede wszystkim zdolność adaptacji naszego układu nerwowego poprzez szybsze i bardziej sprawne przesyłanie impulsów nerwowych, wpływając tym samym na koordynację nerwowo – mięśniową. Zatem zwiększony przekrój mięśnia umożliwia nam pokonywania większego oporu lecz w szczególności dzięki sprawnemu układu nerwowemu. I to właśnie tą cechę w szczególności kształtujemy w treningu siłowym u dzieci.

Jeśli byśmy się przyjrzeli rozwojowi dziecka to od najmłodszych lat stara się „siłować” z światem. Począwszy od dźwigania główki to stania na dwóch nogach dziecko stara się przeciwstawić sile grawitacji. Wszelkie zabawy z przenoszeniem zabawek czy ich przesuwaniem to również elementy siły, ciężary w postaci hantli są tylko jedną z nich.

trening siłowy u dzieci

A nie zaszkodzę w rozwojowi mojego dziecka? Czy to bezpieczne?

Według naukowców trening siłowy wykonywany w poprawnej formie jest jednym z najmniej kontuzjogenych sportów dla dzieci i młodzieży. Najbardziej urazową aktywnością są sporty kontaktowe. Istnieje również błędne przekonane jakoby uprawianie sportów siłowych ograniczało wzrost dzieci, wpływając negatywnie na chrząstkę wzrostową. Według najbardziej aktualnych badań sporty siłowe nie wpływają negatywnie na rozwój dziecka, wręcz poprawiają mineralizację kości oraz wpływają na poprawę sprawności dziecka. W celu większego zagłębienia się w tą tematykę odsyłam do prac Faigenbauma i Myera (zobacz piśmiennictwo).

To jaka jest przyczyna kontuzji w treningu siłowym?

Jedną z przyczyn urazowości w trakcie treningu jest brak odpowiedniej techniki oraz nadmierne dobierania obciążenia. Wiąże się to przede wszystkim z brakiem nadzoru trenera lub brakiem jego kwalifikacji, który powinien odpowiednio dobrać objętość, intensywność oraz periodyzacje obciążeń. Również zbyt szybka oraz intensywna specjalizacja ruchu sportowego może doprowadzić do przeciążeń i kontuzji.

Według naukowców trening siłowy wykonywany w poprawnej formie jest jednym z najmniej kontuzjogenych sportów dla dzieci i młodzieży.

Od kiedy można zacząć?

Istnieją różne poglądy od kiedy można wprowadzać się trening siłowy u dzieci. Przede wszystkim powinien być wprowadzany w momencie emocjonalnego dojrzenia dziecka. Dziecko powinno słuchać oraz umieć dostosować się do poleceń i wskazówek trenera, uważa się iż ta formę aktywności można wprowadzić już około 6 roku życia. Przy czym w książce Weightlifting: Fitness for all Sports Dr. Tamás Aján – prezydent międzynarodowej federacji podnoszenia ciężarów i Lazar Baroga – członek MKOL- u proponują, iż trening ciężarowca można wprowadzić około 11-16 roku życia. Warto zaznaczyć i początek treningu opiera się na gimnastyce w celu wzmocnienia ciała dziecka by dopiero później progresywnie wprowadzać dodatkowe obciążenia.

Bibliografia:

https://www.researchgate.net/publication/341666521_Resistance_Training_for_Children_and_Adolescents

Lloyd, Rhodri., Oliver, Jon., Faigenbaum, Avery., Howard., Rick, De Ste Croix, Mark., Williams, Craig., Best, Thomas., Alvar, Brent., Micheli, Lyle., Thomas, Phillip., Hatfield, Disa., Cronin, John., Myer, Gregory. “Long-Term Athletic Development-Part 1: A Pathway for All Youth.” Journal of Strength and Conditioning Research 29.5 (2015): p1439-1450

Chaouachi, Anis.,Hammami, Raouf., Kaabi, Sofiene., Chamari, Karim. Drinkwater, Eric.,Behm, David. “Olympic Weightlifting and Plyometric Training With Children Provides Similar or Greater Performance Improvements Than Traditional Resistance Training.” Journal of Strength and Conditioning Research 28.6 (2014): p 1483-1496

Ferrete, Carlos. Requena, Bernardo.,Arrones, Luis., Villarreal, Eduardo. “Effect of Strength and High-Intensity Training on Jumping, Sprinting and Intermittent Endurance Performance in Prebertal Soccer Players.” Journal of Strength and Conditioning Research 28.2 (2014): p 413-422

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *