Metoda Prechtl’a jest to narzędzie diagnostyczne, przeznaczone dla niemowląt do 6 miesiąca życia. Polega na obserwacji motoryki spontanicznej dziecka i pozwala na określeniu zaburzeń motoryki dziecka dając możliwość wczesnej interwencji. Metoda Prechtla stanowi jedno z podstawowych narzędzi w neurologii neurorozwojowej poprzez jej szybkość i nieinwazyjność.
Na czym polega?
Diagnostyka polega na ocenie ruchów dziecka w stanie czuwania poprzez analizy wideo, które wcześniej są nagrywane przez rodziców. Prawidłowe ruchy globalne są ruchami angażującymi całe ciało. Trwają od kilku sekund do kilku minut. Charakterystyczne są zmienne sekwencje ruchów kończyn, szyi i tułowia z nieznacznymi zmianami kierunku ruchu, sprawiające wrażenie złożonych i eleganckich.
Jak przygotować się do diagnozy?
Terapeuta wszystko wyjaśni jak przygotować się do nagrania wideo. W szczególności należy pamiętać by dziecko było rozebrane do pieluchy lub miało na sobie ubrane obcisłe body. Maluch powinien być najedzony i zrelaksowany i powinien leżeć na podłożu. Dziecko nie powinno ssać smoka ani mieć czkawki czy też płakać. W trakcie nagrania pamiętajmy, iż bobas powinien być widoczny w całości oraz nie powinien być zabawiany przez inne osoby.
Jakie są korzyści z tej formy diagnozy?
Badania naukowe podają bardzo dużą rzetelność tej formy diagnostycznej u niemowlaków, dając możliwość wczesnemu rozpoznaniu zaburzeń. Dzięki szybkiej interwencji fizjoterapeutycznej jesteśmy w stanie wpłynąć na plastyczność ośrodkowego układu nerwowego, dając możliwość poprawy rozwoju dziecka.