kiedy bobas może jeść pokarmy stałe

Od kiedy bobas może spożywać pokarmy stałe? Czyli co nie co o rozszerzeniu diety?

Wielu rodziców zastanawia się w którym momencie warto rozszerzyć dietę bobasa o pokarmy stałe. Czy można zaszkodzić dziecku poprzez przedwczesne karmienie produktami stałymi? Postaramy się odpowiedzieć na te wątpliwości.

Kiedyś Salvador Dali powiedział: „Można nie jeść w ogóle, ale nie można jeść źle”, ale czy na pewno miał on rację? Wg WHO, APP – Sekcja ds. Karmienia Piersią oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego od 2003 roku rozszerzenie diety powinno nastąpić w szóstym miesiącu życia dziecka. Jednak wielu rodziców stwierdza, że można zacząć robić to już wcześniej, bo przecież na „słoiczkach” widnieje napis „od 4 miesiąca”, to co złego może się wydarzyć? I tutaj warto skupić się na kilku aspektach rozwojowych naszego dziecka.

 

Czy dziecko nam przekaże, że jest gotowe na spożycie nowych pokarmów?

Przyglądając się rozwojowi naszego bobasa pewnie nie raz jesteście zaskoczenie jak szybko ono się rozwija. Jak wykonuje coraz więcej nowych ruchów oraz w jaki sposób z nami się komunikuje. Podobne jest z jedzeniem, przyjdzie czas kiedy dziecko będzie coraz bardziej ciekawe nowych pokarmów, w tym również tych pod postacią stałą. Jednak przede wszystkim musi osiągnąć kamień milowy zwany „samodzielnym siadem” oraz powinien potrafić chwytać i przyciągać przedmiot do ust.

bls bobas lubi wybór

Dlaczego to tak ważne?

Pewnie zauważyliście, że w rozwoju dzieci nic nie dzieje się bez przyczyny. Wkładania przez dziecko rączek do buzi, później nóżek i zabawek jest przystosowaniem między innymi do tego by późniejszym czasie dziecko potrafiło samodzielnie trzymać kubek czy też jeść bez pomocy rodziców. Dziecko używa swoich rąk i ust do poznawania świata, który go otacza. A dlaczego tak ważne jest, aby dziecko samo siedziało? Ponieważ tylko wtedy prawidłowo pracują mięśnie układu pokarmowego i to daje nam większą pewność, że niemowlę się nie zakrztusi, a proces przeżuwania będzie odbywał się prawidłowo. Pewnie nie raz coś jedliście leżąc i pewnie nie raz nie był to najlepszy pomysł, nie sądzicie?

 

bls czy karmienie łyżeczką czyli korzyści z przyjmowania produktów stałych

 

Należy też pamiętać, że krztuszenie się nie powinno być powodem do zmartwień, ponieważ jest to normalny odruch obronny organizmu. Jednak, żeby on zadziałał dziecko musi siedzieć prosto, aby pokarm, który trafi za daleko został wypchnięty do przodu, a nie do tyłu. Tutaj też należy zwrócić uwagę na fakt, że odruch wymiotny u niemowląt sześciomiesięcznych jest generowany poprzez stymulację bliższej części języka niż u osób dorosłych, gdzie do bodźcowania dochodzi w jej tylnej części.

 

WAŻNE! Pochylenie do tyłu podczas jedzenia jest bardzo niebezpieczne, dlatego nigdy nie pozwalaj dziecku jeść w bujaczku, foteliku samochodowym lub w jakimkolwiek siedzisku pochylonym do tyłu. Nigdy też nie zostawiaj dziecko samo podczas jedzenia.

 

Jaka jest różnica w przyswajaniu pokarmów u dzieci w stosunku do dorosłych?

Ponadto wprowadzając do diety pokarmy stałe niemowlętom poniżej 6 miesiąca życia należy pamiętać, że jedzenie nie jest tak obfite w witaminy i składniki odżywcze jak mleko matki, żołądek dziecka jest jeszcze mały, a układ pokarmowy nie jest zdolny przyswajać wszystkich potrzebnych składników ze stałych pokarmów do prawidłowego rozwoju. Niemowlęta, które zaczynają dostawać wcześniej stałe pokarmy są mniej odporne na infekcje i bardziej narażone na alergię.

Karmienie łyżeczką vs BLW (Baby-led weaning)

Ostatnio bardzo modna stała się metoda BLW. W Polsce została ona przetłumaczona jako „Bobas lubi wybór” Czym ona się charakteryzuje, jakie ma plusy i minusy? Poniżej postaram się przedstawić najważniejsze rzeczy wynikające z samodzielnego jedzenia przez dziecko:

BLW:

+ rozwija u dziecka zdolność żucia, która wpływa na rozwój mowy, poprawnemu i bezpiecznemu przyswajaniu pożywienia
+ wpływa na sprawność manualną i motorykę małą
+ zwiększa koordynacje ruchową (używanie obu rąk do jedzenia, potem jednej) i koordynacje ręka-oko.
+ poprawa schematu ciała
+ może sprawić, że Twoje dziecko nie będzie miało nadwrażliwości dotykowej poprzez ciągłe badanie konsystencji, kształtu i faktury jedzenia
+ dziecko samo decyduje co je i w jakich ilościach (chroni przed otyłością)
+ wspólne posiłki w gronie rodziny
+ dziecko spożywa te same produkty, co reszta członków rodziny
– bałagan

KARMIENIE ŁYŻECZKĄ:

+ łatwość i szybkość w przygotowaniu (zazwyczaj dziecko karmi się ze słoiczków, które są już gotowe do podania, wystarczy tylko podgrzać)
– nie uczy dziecka żuć ani gryźć
– dziecko nie decyduje o tym co i ile chce zjeść (to my narzucamy dziecku szybkość jedzenia)
– wprowadzony pokarm trafia do tylnej części buzi, co może doprowadzić do zakrztuszenia i odruchu wymiotnego

Zachęcamy Was do testowania metody BLW i dzielenia się opiniami, jak Wasze dziecko poradziło sobie z samodzielnym jedzeniem. Na pewno, to będzie świetna zabawa dla Twojego dziecka jak i również dla Ciebie 🙂

Piśmiennictwo: 


WHO, Infant and young child feeding, 2018, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding

Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2014

Bobas lubi wybór. Rapley Gill, Murkett Tracey. Mamania, 2019.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *