3 rzeczy o których powinieneś wiedzieć o biodrach swojego dziecka

Czy wiesz na co zwrócić uwagę by biodra Twojego dziecka mogły prawidłowo się rozwijać? Zdrowe biodra to możliwość postawienia pierwszego kroku, pierwszego kroku w poznawaniu nowego świata dla Twojego malucha.

Jest wiele tematów, o których młody rodzic powinien wiedzieć. Jedną z nich na pewno jest pozyskanie wiedzy o prawidłowym rozwoju dziecka. Dlaczego to takie istotne? Gdyż tylko posiadając nawet podstawową wiedzę z zakresu pielęgnacji dziecka jesteśmy wstanie przeciwdziałać wielu późniejszym komplikacją, które będą zaburzać prawidłowy rozwój malucha. Wiedza odnośnie bioderek jest właśnie tą, która w przyszłości może zaoszczędzić wielu zmartwień. Poniżej przedstawimy 3 ważne informacje, które naświetlą Ci jak wyglądają bioderka dziecka oraz jak wspomagać ich prawidłowy rozwój.

 

1. Zgięcie + odwiedzenie + rotacja zewnętrzna jako profilaktyka prawidłowego rozwoju bioder u niemowląt.

Patrząc w uproszczeniu na budowę stawu biodrowego, składa się on z kulistej głowy kości udowej oraz wypukłego stawu. U dorosłych te połączenie wraz z mięśniami oraz więzadłami z połączeniu z dociskiem (czyli własnym ciężarem wraz z grawitacją) działają idealnie stabilizując głowę w panewce.

Połączenie te jest też możliwe również, dzięki wystąpieniu szyjki kości udowej, która u niemowlaków….. nie jest w pełni wykształcona. To właśnie dlatego tak ważne jest ustawienie bioder dziecka w pozycji zgięcia wraz z odwiedzeniem oraz rotacją zewnętrzną, gdyż właśnie takie ustawienie umożliwia jak najlepszy rozwój bioder, dopasowując głowę do panewki. 

zdjecie rtg bioder

Ustawienie te, możemy uzyskać między innymi poprzez szerokie pieluchowanie oraz prawidłowe noszenie dziecka. Patrząc również na rozwój dziecka, często ono samo ustawia nogi w korzystnym położeniu.  Dziecko często wie co dla niego jest najlepsze 😉 Ustawienie takie możemy między innymi spotkać około 5 miesiąca życia, kiedy dziecko przyciąga swoje nogi w stronę głowy, degustując.. swoje stopy ;d. To właśnie taka zabawa umożliwia dziecku kształtowanie między innymi prawidłowo ułożenie swoich stawów biodrowych. Pozycja ta również ma wiele innych korzyści, między innymi jest świetnym treningiem mięśni brzucha. Spróbuj położyć się na ziemi i przerzucić swoje nogi w stronę głowy, teraz zrób to kilkanaście razy. Poczułeś jak pracują Twoje mięśnie brzucha?

Czworakowanie oraz przyciąganie stópek do buzi jest świetną aktywnością na wspieranie bioderek małego dziecka 

Kolejną aktywnością w której dziecko ćwiczy swoje stawy biodrowe jest czworakowanie. Przyjrzyjmy się jak ustawiają się nogi malucha. Czy nie jest to zgięcie wraz z odwiedzeniem oraz rotacją zewnętrzną plus dodatkowo dokładamy docisk swojego ciała? Jest to idealne ułożenie dla bioder małego podróżnika. Bo chyba tak można nazwać malca, który nauczył się czworakować.

 

najlepsze pozycje dla bioder malucha

 

2. Badanie kontrolne bioderek? Kiedy warto je zrobić?

W naszym kraju profilaktyczne badanie bioderek aparatem USG jest wykonywane minimum 3 razy, lecz zaleca się również wykonanie czwartego razu. Zazwyczaj badanie te ma miejsce w 6 tyg. życia (max do 12 tyg.). Później w 3 miesiącu życia oraz w czasie kiedy dziecko zacznie samodzielnie chodzić. Dodatkowo można wykonać również badanie między 6 – 9 miesiącem życia.

Poza kontrolnymi badaniami u pediatry warto obserwować rozwój dziecka. Jeśli zauważymy, że jedna z nóżek dziecka jest bardziej aktywna, dziecko chętniej wkłada ją do ust lub bardziej kopie może być dla nas znak ostrzegawczy, iż warto zainteresować się tym tematem. Przyczyna od razu nie musi tkwić w biodrze dziecka.

Jednym z testów, który może wykonać fizjoterapeuta jest sprawdzenie ruchomości bioder dziecka, między innymi w leżeniu na brzuchu. Przy zgiętym podudzi terapeuta zgina biodro dziecka, skupiając się na jakości ruchu oraz na odczuciu oporu końcowego. Ruch nie powinien być zakłóconym żadnym przeskakiwaniem oraz nie powinny być słyszalne żadne dźwięki stawowe.

 

3. Jak można wspierać prawidłowy rozwój bioder dziecka?

Prawidłowy rozwój biodrem możemy wspierać między innymi poprzez wykonywanie badań profilaktycznych oraz obserwowaniu rozwoju swojego dziecka. Prawidłowa pielęgnacja malucha oraz noszenie dziecka w odpowiedni sposób wspierają biodra dziecka. W noszeniu dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na ustawnie nóżek, czy zachowujemy odpowiednie odwiedzenie kończyn wraz z ich zgięciem oraz rotacją zewnętrzną.

Chodziki oraz nosidełka nie wspierają prawidłowego rozwoju, wręcz mogą zaburzyć naturalny etap przechodzenia w poszczególne kamienie milowe

Wspieranie to również nie przeszkadzanie. Poprzez przeszkadzanie mamy na myśli wszelkie “wspomagacze rozwoju” dziecka, pod postacią nosidełek, źle dostosowanych pchaczy czy chodzików. Przede wszystkim u zdrowo rozwijających się dzieci, nie ma potrzeby przyspieszania kolejnych kroków rozwojowych. Organizm malucha powinien mieć czas do przygotowania się do nowych pozycji jakim jest stanie czy chodzenie. Wraz z tym czasem biodra dziecka również mają możliwość do prawidłowego rozwoju. Źle ukształtowane biodra mogą później wpływać na problem w funkcjonowaniu innych części ciała. Między innymi kolan wpływając na szpotawość <zobacz tutaj> lub koślawość <zobacz tutaj>. 

biodra dziecka

Mamy nadzieję, że stosujesz się u swojego dziecka do 3 rzeczy o których pisaliśmy powyżej. Pewnie jeszcze nieraz będziemy pisać o prawidłowym rozwoju dzieci, jak go wspierać, a przede wszystkim nie przeszkadzać ;d

Piśmienictwo:

Gimnastyka dla niemowląt. Barbara Zukunft-Huber. Kraków 2018, wyd.

Trójwymiarowa manualna terapia wad stóp u dzieci. Barbara Zukunft-Huber. Edra Urban & Partner Wrocław 2020, wyd.3

https://hipdysplasia.org/developmental-dysplasia-of-the-hip/causes-of-ddh/

https://bonexray.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *