Dziecko nadwrażliwe sensorycznie czyli świat odczuwany zbyt intensywnie
Zauważasz, że Twoje dziecko nie lubi pewnych sytuacji. Denerwuje się lub wycofuje się do strefy komfortu. Być może odczuwa świat „zbyt” intensywnie, kiedy każdy bodziec działa na niego z podwojoną siłą.
Dziecko nadreaktywne sensorycznie reaguje na bodźce sensoryczne bardziej intensywnie, szybciej i/lub dłużej w porównaniu do dzieci z normalną reaktywnością. Powszechny objaw to uczucie niepokoju oraz dyskomfortu w sytuacjach które nie przeszkadzają innym dzieciom.
Jakie mamy rodzaje nadwrażliwości?
Nadreaktywność sensoryczna może występować w ramach jednego lub wielu zmysłów. Możemy mieć do czynienia z między innymi z nad reaktywnością dotykową (dziecko odczuwa metki ubrań lub nie lubi faktury pewnych materiałów). Również zapach może drażnić małego człowieka (zapach perfum, płynu do prania), czy ten pewne wrażenia wzrokowe (zbyt mocne światło, neony w sklepach).
Zauważyć można również dużą niechęć dzieci do zmian oraz przejścia między różnymi stanami. Sytuacje takie można dostrzec np. w trakcie zabawy kiedy nauczyciel prosi o zmianę pozycji lub zrobienia przerwy po okresie zajęć. W nadmiernie stymulującym świecie dzieci te szukają sobie strefę komfortu poprzez unikanie zmian. Potrzeba braku zmian czasem jest tak silna, iż mogą występować zachowania kompulsywne lub perfekcjonizm. Dzieci mogą nie chcieć jeść innych dań poza tymi znanymi lub bawić się zabawkami jeśli nie znajdowały się w tym samym miejscu co poprzednio.
Jakie zachowania mogą pojawić się u mojego dziecka?
Dzieci z nadwrażliwością sensorycznie dosyć stanowczo pokazują swoim rodzicom o problemie z przetwarzaniem zmysłów. W okresie niemowlęcym objawia się to krzykiem i płaczem np. w trakcie zmiany ubranka, w okresie przedszkolnym maluch może nie akceptować brudzenia sobie rączek lub mieć problem z zasypianiem. Mogą również nie chcieć się przytulać
Dzieci w zależności od sposobu radzenia sobie z problem mogą być agresywne lub mocno mogą się wycofywać. Niektóre z nimi walczą, niektóre uciekają, a inne próbują żyć w dyskomforcie.
Jakie sytuacje przeszkadzają mojemu dziecku?
Według literatury zauważa się, że dzieciom przeszkadzają często.
Dźwięki w dużych skupiskach ludzi: restauracjach, hałas wytwarzany przez urządzenia (odkurzasz, mikser);
Wrażenia dotykowe: brudne ręce, klej;
Aspekty żywienia: pokarmy o mazistej konsystencji, nowe nieznane pokarmy, zupa z kawałkami warzyw lub mięsa.
Przeszkadzać mogą również materiały o puchatej, futrzanej fakturze, okruchy przyklejone wokół ust, obcinanie paznokci, włosów, zapach perfum lub produktów do kąpieli, konsystencja jedzenia.