Czy nasz dom jest bezpiecznym miejscem dla dziecka?
Mogłoby się wydawać, że nie ma bezpieczniejszego miejsca dla naszego dziecka niż nasz własny dom. Lecz niestety statystki są nieubłagane, wiele wypadków z udziałem dzieci ma właśnie miejsce w naszych czterech kątach. Na co zwrócić uwagę, chcąc ochronić naszego malucha?
Wypadki w domu
Często traktujemy dom jako naszą bezpieczną przystań. Staramy się by nasze dzieci miały jak najbardziej korzystną przestrzeń do rozwoju, unikając tym samym wszelkich zagrożeń. Niestety nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć. Według statystyk codziennie na świecie dochodzi do ponad 2 tyś nieszczęśliwych wypadków z udziałem dzieci. Z czego 2 z 3 wypadków dochodzi niestety w domu.
Według danych z WHO najczęstszą przyczyną wypadków wśród dzieci są uduszenia, zadławienia, utonięcia oraz wypadki komunikacyjne. Najczęściej sytuacja te dotyczyły dzieci do lat 4. Jeśli chodzi o zatrucia, częstymi przyczynami jest zjedzenie lekarstw przez najmłodszych, które traktują je jako kolorowe cukierki. Warto pamiętać że czym mniejsze dziecko tym mniejsza dawka zażytego środka może doprowadzić do śmierci lub trwałego kalectwa.
Niestety jedną z częstych śmiercionośnych przedmiotów na które napotka nasza mała pociecha są pętle łańcuszków rolet i części osłon okiennych.
Uduszenia oraz zadławienia występują równie często. Małe dziecko dąży by jak najlepiej poznawać świat, często wsadzając do ust wszystko co napotka na drodze. Niestety jedną z częstych śmiercionośnych przedmiotów na które napotka nasza mała pociecha są pętle łańcuszków rolet i części osłon okiennych. Od 1990-2015 w USA ok. 17 000 dzieci poniżej 6 roku życia ucierpiało z powodu linek i pętli stosowanych w osłonach okiennych, a 300 dzieci się udusiło.
Miejscem, na które należy zwrócić szczególną uwagę w domu są okna. W USA około 11-15 dzieci doznaje śmierci w wyniku wypadnięcia. A wystarczyło by czasem zamontować klapki z kluczykiem lub blokady zamknięcia czy choćby przesunąć meble, które umożliwiają dojście do okna.
Co mogę zrobić by mój dom był bezpiecznym miejscem dla dziecka?
Przede wszystkim warto zrobić pierwotny rekonesans. Rozejrzyj się po Twoim mieszkaniu czy nie ma w nich żadnych luźnych elementów, które dziecko mogło by połknąć. Usuń z pokoju łańcuszki oraz tasiemki, które dziecko było by wstanie sięgnąć. Warto pomyśleć o zamontowaniu barierek przed schodami. Oczywiście nie trzymaj nigdzie na wierzchu żadnych lekarstw oraz środków chemicznych. A przede wszystkim rozmawiaj z dzieckiem co wolno a czego unikać oraz dawaj dobry przykład 😉
Piśmienictwo:
WHO, Global Burden Of Disease, 2008; WHO, European Report On Child Injury Prevention, 2008;
www.safekids.org;
Product Instability or Tip Over Report Oct 2019; Unicef, Świadomość zagadnień bezpieczeństwa wśród dzieci w Polsce