Metoda Halliwick to rodzaj terapii prowadzonej w wodzie, mająca na celu naukę bezpiecznego i swobodnego poruszania się w wodzie. Cele te osiąga się poprzez naukę kontroli głowy oraz tułowia wraz z treningiem równowagi w wodzie.

halliwick nowy targ

Dla kogo adresowana jest ta terapia?

Ćwiczenia skierowane są dla każdego, zarówno dla niepełnosprawnych jak i również pełnosprawnych osób. Wśród osób niepełnosprawnych metoda Halliwick znalazła zastosowanie jako forma rehabilitacji w schorzeniach:

  • dziecięce porażenie mózgowe (MPD),
  • przepuklina oponowo-rdzeniowa,
  • choroby dystroficzne,
  • zespół Downa,
  • zaburzenia neurologiczne u dzieci,
  • autyzm,
  • ADHD,
  • trudności w nauce i zachowaniu,
  • upośledzenie umysłowe,
  • uszkodzenie rdzenia kręgowego.

Rehabilitacja w wodzie metodą Halliwick może być z powodzeniem stosowana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Na czym polegają zajęcia?

Podczas zajęć uczestnik uczy się prawidłowej techniki oddychania jak i również jak największej samodzielności poruszania się w wodzie. Pływak, bo tak nazywa się osoba uczestnicząca w zajęciach, uczy się w jaki sposób zapoczątkować, kontrolować, a następnie zatrzymać w dowolnym momencie swoje ciało.

Koncepcja metody Halliwick składa się z 10-punktowego programu nauki, które mają na celu rozwój poszczególnych umiejętności:

1. przystosowanie psychiczne,

2. niezależność,

3. kontrola rotacji poprzecznej,

4. kontrola rotacji czołowej,

5. kontrola rotacji wzdłużnej,

6. kontrola rotacji łączonych,

7. wypór,

8. równowaga w bezruchu,

9. ślizg z turbulencjami,

10. proste przemieszczanie się i podstawowy styl pływacki.

 

Nauka prowadzi do osiągnięcia jak największej niezależności oraz absolutnego poczucia bezpieczeństwa, w środowisku wodnym. By to osiągnąć niezbędna jest znajomość samodzielnego wytrącania oraz odzyskiwania równowagi. Stosując odpowiednie wsparcia  oraz  stymulując  określone  części  ciała  można  uzyskać  zamierzony  efekt terapeutyczny.  W  ten  sposób,  bezpiecznie  i  bez  narażania  pacjenta  na  upadki  można doskonalić reakcje równoważne, korygować nieprawidłowe ustawienie ciała oraz zwiększać zakres ruchomości stawów

Ile trwają zajęcia oraz w jak licznych grupach?

Zajęcia mogą odbywać się indywidualnie lub grupowo (4-6 osób). Czas trwania zajęć wynosi około 45 min w zależności od uczestnika. Spotkanie na basenie prowadzone jest przez certyfikowanego fizjoterapeutę metoda Halliwick.

Chcesz uzyskać więcej informacji napisz lub zadzwoń do nas

Zdjęcie w artykule zaczerpnięte z artykułu naukowego: https://www.researchgate.net/publication/296329800